Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 2,5 dkg friss élesztő vagy 1 tasak por élesztő
- 2,5 dl langyos víz
- 1,5 evőkanál cukor /méz/ cukor helyettesítő
- 2 teáskanál só
- 0,75 dl étolaj
- 1 egész tojás felverve a kenéshez, hogy szép fényes legyen – ez elhagyható, esetleg kevés zsiradékkal helyettesíthető
Sós locsoláshoz (a sütés utolsó 5 percében): 0,5 evőkanál só és 1,5 evőkanál liszt 2-3 evőkanálnyi vízzel simára keverve. Ez adja azt a nagyon sós, rásült réteget, amit szerintem sokunk oly nagyon szeret a klasszikus, pékséges pereceken…
A lisztet egy kelesztő tálba szitálom, belekeverem a sót. Ha friss élesztőt használok, akkor azt megfuttatom egy kevés mézzel vagy cukorral a langyos vízben. (A por élesztőt elegendő a liszthez keverni.) A liszthez adom az élesztős vizet és elkezdem dagasztani, amikor már jól összeállt a tészta, fokozatosan hozzáadom az olajat is. Sima felületű, rugalmas tésztát dagasztok belőle. Egy órán át, illetve ameddig a tészta duplájára kel – lefedve, szobahőmérsékleten pihentetem.
A pihenő idő leteltével lisztezett felületre borítom a tésztát, 10 egyenlő részre osztom, majd ezekből ujjnyi vastag, hosszú hurkákat sodrok. A hurkákból perecet formázok. A pereceket olajozott sütőlemezre helyezem, lekenem a felvert egész tojással. 180-200 Celsius fokos sütőben kb. 20 percig sütöm a pereceket. Kb. 15 perc sütési idő elteltével meglcsolom a pereceket a sós keverékkel, s így sütöm még 5 percig.
Az így sütött perec belül puha, olyannyira, hogy másnap is puha marad – már ha el nem fogy azonnal… Az első sütésnél nálunk készül sós és sótlan is, nekem természetesen a sós a kedvenc, a gyerekeknek viszont jobban ízlett a sótlan változat. Érdemes ilyet is-olyat is sütni elsőre, hogy mindenki megtalálhassa a kedvencét! 🙂
A receptért köszönet Édesanyámnak, aki frissen sült pereccel lepett meg minket egyik alkalommal, mikor nála jártunk 🙂